Dlaczego muszę co roku szczepić się na grypę?

co roku szczepić się na grypę

Coroczne szczepienie przeciwko grypie chroni przed zachorowaniem na grypę i zmniejsza ryzyko powikłań związanych z wirusem. To najlepszy sposób, aby chronić siebie, swoją rodzinę i osoby wokół ciebie.

Szczepienie działa poprzez stymulację układu odpornościowego organizmu do wytwarzania przeciwciał zwalczających wirusy. Szczepionka dostarczana jest w postaci zastrzyku lub aerozolu do nosa i jest bezpieczna dla prawie każdego. Niektóre osoby po zaszczepieniu mogą odczuwać lekkie szczypanie lub bolesność, ale uczucie to zwykle ustępuje w ciągu 24 godzin.

szczepienia przeciw grypie

Wirusy grypy zmieniają się szybko z roku na rok, a szczepionka jest aktualizowana co roku, aby chronić przed szczepami, które najprawdopodobniej będą krążyć tej zimy. Ważne jest również, aby co roku otrzymywać nową szczepionkę, ponieważ ochrona immunologiczna wynikająca ze szczepienia z czasem zanika.

Dlaczego muszę co roku szczepić się na grypę?

Większość osób chorych na grypę wraca do zdrowia samodzielnie lub dzięki leczeniu zaleconemu przez lekarza, ale mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc i zawał serca. Niektóre osoby są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia tych powikłań grypy, w tym kobiety w ciąży i osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak astma lub choroby serca, dzieci poniżej 2 roku życia, osoby poddawane długotrwałej dializie i inne. Zachorowanie na grypę może być nawet śmiertelne dla osób, które poza tym są zdrowe.

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej pomaga zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań. Może również zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa na osoby bardziej bezbronne, w tym na dzieci poniżej 6 miesiąca życia i osoby starsze. Osoby pracujące w środowiskach wysokiego ryzyka, takich jak szpitale, domy opieki długoterminowej i przedszkola, również powinny zaszczepić się przeciwko grypie, aby zapobiec epidemiom grypy w tych środowiskach.

Naukowcy pracują nad stworzeniem szczepionki, która zapewniłaby ochronę przed wszystkimi szczepami grypy, ale nie jest ona jeszcze dostępna. Obecnie najlepsze szczepionki to te, które celują w zewnętrzne struktury otoczki białkowej wirusa grypy. Naukowcy odkryli wewnętrzne struktury wirusa grypy, które są takie same dla wszystkich szczepów i mają nadzieję opracować uniwersalną szczepionkę w oparciu o te odkrycia.

W międzyczasie wszystkie osoby w wieku 6 miesięcy i starsze powinny każdej jesieni otrzymać szczepionkę przeciw grypie. Istnieją różne rodzaje szczepionek zatwierdzonych dla określonych grup wiekowych i określonych schorzeń, takich jak ciąża lub choroby przewlekłe. Należy zaszczepić się możliwie najwcześniej jesienią, najlepiej przed październikiem. Zaszczepienie się w dalszej części sezonu może nadal być korzystne, chociaż ochrona nie będzie widoczna aż do stycznia i później. Dzieciom można zaoferować szczepionkę przeciw grypie w szkole lub w przychodniach lokalnych. Zachęcamy rodziców małych dzieci i nastolatków cierpiących na choroby przewlekłe, aby zaszczepili swoje dzieci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *